Vlastníme PRRS PROSTÝ

Již je potvrzeno, že s využitím programu VIP lze dosáhnout 100% v zabřezávání prasnic!

Co je to program VIP?

Program VIP

Program VIP je systém inseminace prasnic pro nejlepší výsledky ve Vašem chovu. Co je to program VIP?

Systém inseminace prasnic, kdy je inseminačni dávka pomocí specialniho zavaděče VIP zapravena ZA DĚLOŽNI KRČEK do děložnich rohů.

Nazývame ho proto intrauterinní.

Zakladem je zavaděč VIP s univerzalni pěnovou hlavici a pod ni v trubici zavaděče vloženou membranou s přehybem.

Zavaděč VIP vždy zlepšuje stávající výsledky klasické inseminace.

Zavaděč VIP je nadstavbou pro dosažení nejlepších výsledků, které klasickou inseminací nelze zajistit

Zavaděč VIP je nejvyšší stupeň umělé inseminace prasnic

Jak program VIP funguje?

Doprava spermii do dělohy je řešena unikatnim patentovanym systemem, kdy v trubici zavaděče je vložena tenka nespermicidni membrana.

Tato membrana je specialně přeložena, aby byla při tlaku rukou na inseminačni davku protlačena přes zahyby děložniho krčku. Membrana funguje jako potrubi, ktera dopravi spermie za děložni krček. Za děložnim krčkem dojde k rozliti spermii do děložnich rohů.

Přínos VIP

Přínosy programu VIP!

Konstrukce zavaděče VIP zajišťuje naprosto bezpečný přenos inseminační dávky přímo do dělohy. Nehrozí poranění vnitřních pohlavních organů, membrána je měkká.

Zavaděč VIP je balen individualně – tím je zaručeno dodržení vysoké úrovně hygieny inseminace

Spermie jsou dopraveny čistou cestou do pohlavnich organů (přes potrubí membrány). Membrana se vysunuje zevnitř ven, takže nemůže dojít k přenosu nečistot z vnějšku.

Spermie neprochází imunitní bránou v děložním krčku, nedocházi k selekci, k oplodněni se dostavaji všechny spermie z aplikované inseminační dávky.

Velmi jednoduchá metoda, rychle se ji naučí i nezkušený pracovník (po krátkem odborném zaškolení)

Ekonomické:

Vysoké procento zabřezavaní a vysoké procento oprašených prasnic znamená stabilitu vyroby vepřoveho masa, je důležité i pro maximalní využití porodnich míst a míst ve výkrmu, což znamena stabilní tržby a tok peněz.

Snížení počtu přeběhlých prasnic přinaší snížení počtu jalových dní (jeden neproduktivní den prasnice stojí v nákladech cca 80 Kč)

Snížení výkyvů v zabřezávání mezi inseminačními turnusy přinaši stabilizaci vysledků

Organizační:

Inseminační systém se upravuje na specifika farmy

Snižuje se časová náročnost na práce spojené s vlastní inseminací. Inseminace u prasnice s dobře vyhledanou říjí trvá cca 1 min

Odpadaá manipulace s kancem při vlastni inseminaci

Program VIP neni naročný na časový odstup mezi inseminacemi, vzniká zde prostor pro organizačni změny.

Přínos VIP

Proč jsou vždy výsledky lepší s pomocí programu VIP než klasickou metodou inseminace?

  1. Protože spermie z inseminační dávky jsou vpraveny přímo do dělohy prasnice. (Při klasicke metodě je mistem vpravení ZAČATEK děložniho krčku. V prostoru děložního krčku musí spermie při cestě do dělohy překonat imunitní bariéru vytvořenou organismem prasnice. Zde je velke procento spermii zlikvidovano či poškozeno, je tak značně snížen jejich počet určený k oplozeni vajiček)
  2. Protože u programu VIP spermie z inseminačni davky neprochazí imunitní bariérou, k oplodněni vajiček zůstavá maximum dobrých spermii
  3. Protože tím máme k dispozici vice kvalitních spermii k oplozeni vajiček, které zapravujeme hlouběji do pohlavnich organů, přímo do dělohy.
  4. Proto musi byt vyšší procento oplozenych prasnic a vyšši počet všech narozenych selat s pomoci programu VIP než při použiti klasicke metody inseminace.

zdroj – Hema,2012

Obrázky: Milan Janeček na přehlídce kanců vysvětluje inseminaci VIP

KANCISALAS 2024 | ISK SLAŠ U VELEHRADU | 572 571 222LEMKAO | JiPyCZ